Laske kiinteistövero: rakennukset ja maapohja

Laske kiinteistövero omakotitalolle, kesämökille tai tontille. Kiinteistöverolaskurissa ovat kaikkien 308 kunnan kiinteistöveroprosentit vuodelle 2026, ja vero lasketaan erikseen maapohjalle ja jokaiselle rakennukselle. Jos et tiedä verotusarvoja, laskuri arvioi ne rakennuksen koon ja iän perusteella.

Viralliset luvut 2026 Päivitetty 1. lokakuuta 2026 Lähteet

Lähtötiedot

Kiinteistöveroprosentit 2026 haetaan Verohallinnon kuntataulukosta.
Kiinteistöverotuspäätöksestä (OmaVero).
Jokainen omistaja maksaa veron omistusosuutensa mukaan.
Kunnan kiinteistöveroprosentit (Helsinki)

Laskenta tehdään kokonaan selaimessasi. Syöttämiäsi tietoja ei tallenneta eikä lähetetä minnekään.

Sisällys
  1. Laske kiinteistövero maapohjalle ja rakennuksille
  2. Kiinteistöveroprosentit 2026 kunnittain
  3. Rakennuksen verotusarvo ja ikäalennus
  4. Maapohjan verotusarvo
  5. Vakituinen asunto, kesämökki ja talousrakennukset
  6. Milloin kiinteistövero maksetaan?
  7. Miksi kiinteistövero nousi?
  8. Remontit, piharakennukset ja puretut rakennukset
  9. Kiinteistöverouudistus
  10. Usein kysyttyä
  11. Lähteet

Laske kiinteistövero maapohjalle ja rakennuksille

Kiinteistövero on kunnalle maksettava vuotuinen vero, jonka maksaa kiinteistön omistaja. Vero lasketaan erikseen maapohjasta ja jokaisesta rakennuksesta: verotusarvo kerrotaan kunnan päättämällä prosentilla, joka riippuu rakennuksen käyttötarkoituksesta. Verotusarvona käytetään edellisen vuoden arvoa, joten vuoden 2026 vero perustuu vuoden 2025 verotusarvoihin.

kiinteistövero = maapohjan verotusarvo × maapohjan % + rakennuksen verotusarvo × rakennuksen %

Verohallinnon esimerkissä maapohjan verotusarvo on 2 980,50 € ja kunnan prosentti 1,30 %, joten maapohjan vero on 38,75 €. Jos omistat kiinteistöstä vain osan, maksat veron omistusosuutesi mukaan. Kiinteistöveroa ei määrätä, jos verosi olisi alle 10 €.

Verovelvollinen on se, joka omistaa kiinteistön kalenterivuoden alussa. Myös kuolinpesä maksaa kiinteistöveroa perimänsä talon tai mökin osalta siihen asti, kunnes omaisuus on jaettu. Jos kiinteistö on yhteisomistuksessa, jokainen omistaja saa oman verotuspäätöksen omasta osuudestaan.

Kiinteistöverolaskurissa valitset ensin kunnan, jolloin laskuri hakee sen kaikki vuoden 2026 prosentit. Jos tiedät verotusarvot kiinteistöverotuspäätöksestä, syötä ne ja valitse jokaisen rakennuksen käyttötarkoitus. Jos et tiedä, valitse Arvioi verotusarvo: laskuri arvioi rakennuksen arvon pinta-alasta, valmistumisvuodesta ja varusteista ja tontin arvon pinta-alasta ja alueen hintatasosta. Prosentteja voi myös muokata, jos kunta muuttaa niitä tai haluat kokeilla korotuksen vaikutusta.

Kiinteistöveroprosentit 2026 kunnittain

Kunnanvaltuusto päättää kiinteistöveroprosentit vuosittain lain sallimissa rajoissa. Taulukossa ovat lain rajat ja Manner-Suomen 292 kunnan mediaani vuonna 2026. Erillistä rakentamattoman rakennuspaikan prosenttia käyttää 180 kuntaa. Ahvenanmaan 16 kunnalla on oma maakuntalakinsa. Luvut ovat Verohallinnon kuntakohtaisesta taulukosta, jota on päivitetty viimeksi maaliskuussa 2026.

VeroprosenttiLain mukainen vaihteluväliMediaani 2026Helsinki
Maapohja1,30 %–2,00 %1,30 %1,30 %
Vakituinen asuinrakennus0,41 %–1,00 %0,55 %0,41 %
Muu asuinrakennus (kesämökki)0,93 %–2,00 %1,20 %0,93 %
Muut rakennukset (yleinen)0,93 %–2,00 %1,10 %0,93 %
Rakentamaton rakennuspaikka2,00 %–6,00 %3,05 %4,30 %

Kunnan valinnalla on suuri merkitys. Alla on saman kiinteistön vero eri kaupungeissa: omakotitalo (70 000 € vakituinen asuinrakennus ja 30 000 € maapohja) ja kesämökki (30 000 € mökki ja 10 000 € maapohja).

KuntaMaapohjaVakituinenMökkiOmakotitalon veroMökin vero
Helsinki 1,30 % 0,41 % 0,93 % 677,00 € 409,00 €
Espoo 1,30 % 0,41 % 1,15 % 677,00 € 475,00 €
Vantaa 1,30 % 0,41 % 1,25 % 677,00 € 505,00 €
Tampere 1,30 % 0,65 % 1,10 % 845,00 € 460,00 €
Turku 1,30 % 0,45 % 1,10 % 705,00 € 460,00 €
Oulu 1,30 % 0,50 % 0,93 % 740,00 € 409,00 €
Jyväskylä 1,30 % 0,55 % 1,55 % 775,00 € 595,00 €
Kuopio 1,30 % 0,62 % 1,35 % 824,00 € 535,00 €
Lahti 1,38 % 0,62 % 1,95 % 848,00 € 723,00 €
Pori 1,30 % 0,50 % 1,10 % 740,00 € 460,00 €
Rovaniemi 1,55 % 0,60 % 1,20 % 885,00 € 515,00 €
Seinäjoki 1,45 % 0,60 % 1,65 % 855,00 € 640,00 €

Rakennuksen verotusarvo ja ikäalennus

Rakennuksen verotusarvo on sen jälleenhankinta-arvo vähennettynä ikäalennuksella. Jälleenhankinta-arvo lasketaan valtiovarainministeriön asetuksen yksikköarvoista, jotka ovat samat koko maassa. Pientalon perusarvo on 770,58 €/m², ja ennen vuotta 1960 valmistuneen puutalon 614,75 €/m². Perusarvoa alennetaan, jos talo on yli 60 m² tai siitä puuttuu vesijohto, keskuslämmitys tai sähkö.

  • Puinen asuinrakennus: ikäalennus 1,25 % vuodessa, kivinen 1 %.
  • Talousrakennus: puinen 5 % ja kivinen 4 % vuodessa.
  • Asuinrakennuksen arvo on aina vähintään 30 % ja muun rakennuksen 20 % jälleenhankinta-arvosta.
Esimerkki: vuonna 2000 valmistunut omakotitalo

Puurunkoinen, täysin varusteltu 150 m² pientalo: yksikköarvo on 691,62 €/m² ja jälleenhankinta-arvo 103 743,00 €. Ikää on 26 vuotta, joten ikäalennus on 32,5 % eli 33 716,48 €. Verotusarvoksi jää 70 026,52 €, ja 0,45 % prosentilla vero on 315,12 € vuodessa.

Vanhan talon arvo ei laske loputtomiin. Vuonna 1955 valmistuneen 120 m² puutalon laskennallinen ikäalennus ylittää rajan, joten verotusarvo on 30 % jälleenhankinta-arvosta eli 19 288,44 €. Jos taloa on peruskorjattu, ikäalennusta voidaan pienentää.

Vapaa-ajan asunnon perusarvo on 614,75 €/m², ja sitä alennetaan, kun mökki on yli 10 m². Talviasuttavuus, sähkö, kuisti, viemäri, vesijohto, WC ja sauna nostavat arvoa asetuksen kiinteillä lisäarvoilla. Siksi varustetun mökin verotusarvo voi olla selvästi suurempi kuin alkeellisen kesämökin, vaikka pinta-ala olisi sama. Erillinen saunarakennus arvostetaan talousrakennuksena.

Maapohjan verotusarvo

Rakennusmaan verotusarvo perustuu Verohallinnon kuntakohtaisiin tonttihintakarttoihin, joissa jokaiselle alueelle on määritetty aluehinta. Verotusarvo on 75 % aluehinnan mukaan lasketusta arvosta, kuitenkin vähintään 0,75 €/m². Haja-asutusalueella suuren rakennuspaikan arvoa alennetaan: 3 000 m² asti täysi arvo, siitä 5 000 m² asti puolet, 10 000 m² asti neljännes ja sen ylittävältä osalta 10 %.

Aluehintoja päivitetään vuosittain, mutta verotusarvon nousua rajoitetaan. Jos edellisen vuoden verotusarvo on alle 80 % tavoitearvosta, sitä korotetaan 30 %, ja muuten 20 %, kuitenkin enintään tavoitearvoon. Siksi maapohjan vero voi nousta useana vuonna peräkkäin, vaikka kunnan prosentti ei muuttuisi. Metsämaa, maatalousmaa ja joutomaa voivat olla kiinteistöverosta vapaita, kun ne kuuluvat maatilaan. Maapohjan verotusarvo ei perustu siihen, millä hinnalla tontti on ostettu, joten tarkka arvo kannattaa katsoa kiinteistöverotuspäätöksestä. Laskurin arviossa voit käyttää alueen tonttien tavanomaista neliöhintaa.

Vakituinen asunto, kesämökki ja talousrakennukset

Rakennuksen käyttötarkoitus ratkaisee prosentin. Vakituisen asuinrakennuksen prosentti on matalin, enintään 1,00 %. Kesämökit ja muut vapaa-ajan asunnot verotetaan muun asuinrakennuksen prosentilla, joka on vähintään 0,93 %. Vakituisen asunnon yhteydessä oleva autotalli, erillinen sauna ja talousrakennus verotetaan samalla prosentilla kuin itse asunto, ja mökin piharakennukset mökin prosentilla.

Rakentamattomalle rakennuspaikalle kunta voi määrätä korkeamman prosentin, enintään 6,00 %. Se koskee asemakaavoitettuja asuintontteja, joille ei ole rakennettu. Kerrostalossa ja rivitaloyhtiössä kiinteistöveron maksaa taloyhtiö, ja se jaetaan osakkaille hoitovastikkeessa. Osakkaan osuus on suunnilleen taloyhtiön kiinteistövero kerrottuna hänen osuudellaan osakkeista. Liike- ja toimistorakennuksiin sovelletaan rakennusten yleistä prosenttia. Manner-Suomen kunnissa vakituisen asunnon prosentti on vuonna 2026 korkeimmillaan 1,00 %.

Milloin kiinteistövero maksetaan?

Kiinteistöverotuspäätös tulee keväällä OmaVeroon tai postitse. Jos tiedoissa on virheitä, ne korjataan, ja verotus päättyy viimeistään lokakuun lopussa. Alle 170 € vero maksetaan yhdessä erässä ja suurempi kahdessa. Eräpäivät määräytyvät sen mukaan, minä kuukautena verotuksesi päättyy:

Verotus päättyy1. erä2. erä
kesäkuu 6.8.2026 6.10.2026
heinäkuu 7.9.2026 6.11.2026
elokuu 6.10.2026 7.12.2026
syyskuu 6.11.2026 7.1.2027
lokakuu 7.12.2026 8.2.2027

Tarkista päätöksestä rakennusten pinta-alat, valmistumisvuodet, varusteet ja käyttötarkoitus. Virheellinen tieto, esimerkiksi vakituinen asunto merkittynä vapaa-ajan asunnoksi, voi nostaa veroa paljon. Korjaukset tehdään OmaVerossa ennen päätöksessä mainittua määräpäivää. Koko vuoden veron maksaa se, joka omisti kiinteistön 1.1. Myöhässä maksetulle verolle kertyy viivästyskorkoa, jonka voit arvioida viivästyskoron laskurilla. Jos olet ostamassa taloa, laske samalla varainsiirtovero ja asumisen kokonaiskulut asuntolainalaskurilla.

Miksi kiinteistövero nousi?

  • Kunta nosti prosenttia. Moni kunta korottaa erityisesti maapohjan tai vakituisen asunnon prosenttia.
  • Jälleenhankinta-arvot nousevat vuosittain rakennuskustannusten mukana, mikä hidastaa ikäalennuksen vaikutusta.
  • Tontin aluehinta nousi, tai aiempaa matalampaa verotusarvoa korotettiin kohti tavoitearvoa.
  • Talossa on tehty laajennus tai peruskorjaus, joka pienentää ikäalennusta.

Jos remontoit, kotitalousvähennys voi pienentää työn kustannuksia: katso kotitalousvähennyksen laskuri. Perityn kiinteistön verot kannattaa arvioida yhdessä perintöveron kanssa.

Remontit, piharakennukset ja puretut rakennukset

Kiinteistöverotuspäätöksen mukana tulee selvitys kiinteistötiedoista. Omistajan on tarkistettava se ja ilmoitettava Verohallinnolle virheet, puuttuvat rakennukset, perusparannukset ja huomattavat korjaukset sekä rakennuksen purkaminen. Ilmoitettava remontti voi pienentää ikäalennusta ja nostaa verotusarvoa, kun taas tavallinen pintaremontti ei vaikuta veroon.

  • Ilmoitettavia ovat esimerkiksi vesijohdon, viemärin tai sähköjen lisääminen ja uusiminen, siirtyminen vesikiertoiseen lämmitykseen, ikkunoiden, ulko-ovien ja vesikatteen uusiminen, lisäeristys sekä kylmän ullakon tai kellarin muuttaminen asuintiloiksi.
  • Ilmoittaa ei tarvitse esimerkiksi tapetointia, lattioiden uusimista, keittiökalusteita, märkätilan putkitöitä tai lämmönlähteen vaihtoa vesikiertoisessa järjestelmässä, kuten öljystä puuhun.
  • Kevytrakenteista ja lämpöeristämätöntä enintään 5 m²:n piharakennusta, kuten leikkimökkiä tai puutarhavajaa, ei tarvitse ilmoittaa. Lämpöeristetty rakennus ilmoitetaan aina, ja sauna katsotaan aina lämpöeristetyksi.
  • Purettu rakennus poistetaan kiinteistötiedoista purkupäivineen. Jos rakennus oli olemassa vuoden alussa, siitä maksetaan vielä sen vuoden vero.

Kun lisäät laskuriin uuden rakennuksen tai muutat valmistumisvuotta, näet suunnilleen, paljonko muutos vaikuttaa vuotuiseen veroon. Laajennus kasvattaa pinta-alaa ja siten jälleenhankinta-arvoa.

Kiinteistöverouudistus, mitä tiedetään?

Valtiovarainministeriössä on valmisteltu kiinteistöverotuksen arvostamisuudistusta, jossa verotusarvot laskettaisiin uudella tavalla. Uudistus ei ole voimassa. Hallitus päätti syyskuun 2026 budjettiriihessä, ettei sitä viedä eteenpäin tällä vaalikaudella, joten myös vuoden 2027 vero lasketaan todennäköisesti nykyisillä perusteilla. Kunnat ilmoittavat vuoden 2027 prosentit Verohallinnolle marraskuussa 2026. Laskurin prosentit päivitetään, kun Verohallinto julkaisee vuoden 2027 kuntataulukon. Siihen asti voit kokeilla kunnan suunnittelemaa korotusta muokkaamalla prosentteja laskurissa.

Tavallisimmat virheet kiinteistöveron arvioinnissa

  • Koko kiinteistön arvoon käytetään yhtä prosenttia, vaikka maapohja ja rakennukset verotetaan eri prosenteilla.
  • Maapohjan verotusarvona käytetään tontin kauppahintaa, vaikka verotusarvo on noin 75 % aluehinnasta.
  • Kesämökkiin käytetään vakituisen asunnon prosenttia.
  • Käytetään vanhan vuoden prosentteja, vaikka moni kunta muuttaa niitä vuosittain.

Laskurin arvio verotusarvosta on suuntaa antava. Tarkat verotusarvot ja veron näet kiinteistöverotuspäätöksestä OmaVerossa.

Usein kysyttyä

Miten kiinteistövero lasketaan?

Verotusarvo kerrotaan kunnan kiinteistöveroprosentilla, erikseen maapohjalle ja jokaiselle rakennukselle. Verotusarvot ja prosentit näkyvät kiinteistöverotuspäätöksessä OmaVerossa.

Paljonko on omakotitalon kiinteistövero?

Se riippuu verotusarvosta ja kunnasta. Vakituisen asunnon prosentti on 0,41 %–1,00 % ja maapohjan 1,30 %–2,00 %. Esimerkiksi 30 000 € tontti ja 70 000 € talo maksavat Helsingissä 677,00 € vuodessa.

Kuka maksaa kiinteistöveron, jos talo myydään kesken vuoden?

Koko vuoden veron maksaa se, joka omisti kiinteistön vuoden alussa 1.1. Kaupassa voidaan sopia, että ostaja hyvittää myyjälle osan verosta.

Maksavatko kerrostaloasujat kiinteistöveroa?

Taloyhtiö maksaa kiinteistöveron, ja se sisältyy hoitovastikkeeseen. Osakkaalle ei tule omaa kiinteistöverotuspäätöstä.

Miksi kesämökin kiinteistövero on korkeampi?

Vapaa-ajan asuntoon sovelletaan muun asuinrakennuksen prosenttia (0,93 %–2,00 %), joka on selvästi korkeampi kuin vakituisen asunnon prosentti.

Milloin kiinteistövero erääntyy?

Eräpäivät riippuvat siitä, minä kuukautena verotuksesi päättyy. Useimmilla erät ovat elo- ja lokakuussa tai syys- ja marraskuussa. Vähintään 170 € vero jaetaan kahteen erään.

Tuleeko kiinteistöverouudistus?

Ei tällä vaalikaudella. Hallitus päätti syyskuun 2026 budjettiriihessä, ettei arvostamisuudistusta viedä eteenpäin. Vero lasketaan edelleen nykyisillä jälleenhankinta-arvoilla ja tonttihintakartoilla.

Pitääkö pieni piharakennus ilmoittaa?

Kevytrakenteista, lämpöeristämätöntä enintään 5 m²:n rakennusta ei tarvitse ilmoittaa. Saunat ja lämpöeristetyt rakennukset on aina ilmoitettava koosta riippumatta.

Lähteet ja laskentaperusteet

Laskuri käyttää viranomaisten julkaisemia lukuja. Tarkistettu viimeksi 1. lokakuuta 2026.

Huomaa: Tulos on huolellinen laskelma antamiesi tietojen perusteella, mutta se ei ole vero-, oikeudellista tai taloudellista neuvontaa. Ratkaisevia ovat palkkalaskelma, verokortti, verotuspäätös tai asiasta päättävän viranomaisen tiedot. Lue lisää laskentaperiaatteista.